Úvodní stránka » Celostní medicína

Tradiční čínská medicína

Celostní medicína

VSTUP DO E-SHOPU S BYLINNÝMI PRODUKTY

Tradiční čínská medicína, zkráceně TČM je souborné označení pro metody diagnostiky i léčby, které vycházejí z tradičního čínského léčitelství. Mezi léčebné metody TČM patří akupresura, akupunktura, masáže, změna stravy, podávání bylin. Základními pojmy tohoto pohledu na tělo jsou energie čchi, principy Jin a Jang a učení o pěti prvcích Na rozdíl od západní medicíny vnímá celostní medicína lidské tělo jako vysoce provázaný celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Člověk je součástí přírody a celého vesmíru. V organismu člověka se všechny orgány a buňky mezi s sebou vzájemně ovlivňují a ovlivňují se také navzájem s přírodou a vesmírem. To vše je logicky zpracováno právě v učení o pěti prvcích a vyobrazeno čínském pentagramu, který vypadá jako pěticípá hvězdice, kde na každém vrcholu jsou uvedeny orgány našeho těla a živel (element), který s nimi souvisí. Tyto vzájemné vztahy mezi orgány tvoří základ čínské medicíny a přesně vystihují fungování našeho organismu v kontextu s přírodou a vesmírem. Jsou-li tyto okruhy ve vzájemné harmonii, ocitá se také člověk ve zdravotní i duševní vyrovnanosti.

Pentagram je tvořen 5 elementy dřevo, oheň. země, kov, voda, které jsou obsaženy v každé živé bytosti.

Element  dřevo je symbolem začátku, zrození, klíčení a dětství, zahrnuje rychlý růst, vývoj, plánování. Zastupuje jaro. Emocí příslušející dřevu je hněv. Orgány dřeva jsou játra a žlučník. Játrům přináleží oči, napětí svalů, šlachy, nehty.

Nerovnováha jater fyzické rovině: bolesti v podžebří, poruchy trávení, hučení v uších, závratě, suchost očí, alergie, ekzémy, problémy se šlachami, křehké nehty, zvýšená únava

Nerovnováha jater na psychické rovině: nevyrovnané emoce, pocit ztráty sebekontroly, výbuchy hněvu, impulzivita, nadměrná sebekontrola, křečovitost myšlení, přecitlivělost.

Nerovnováha žlučníku na fyzické rovině: žlučové kameny, bolest v podžebří, hořko v ústech, mravenčení na zadní straně stehna, migrény, ztuhlost šíje.

Nerovnováha žlučníku na psychické rovině: přílišné plánování, puntíčkářství, perfekcionismus, netrpělivost, vznětlivost, nespokojenost, kritičnost.

Játra zatěžuje stres, ostré koření, alkohol, česnek, toxické látky.

Vyberte si z našich reparátů na harmonizaci jater a žlučníku.

 

Element oheň je symbolem mládí, zahrnuje dorůstání, růst, zvědavost, učení. Zastupuje horké léto. Orgány léta jsou srdce a tenké střevo.  Emocí je radost. Srdce kontroluje cévy, jazyk, nervovou soustavu, krev.

Nerovnováha srdce na fyzické rovině: bušení srdce, arytmie, noční pocení, pocení po malé námaze, pocity sucha v ústech, žízeň, bolesti srdce, horkost dlaní a chodidel.

Nerovnováha srdce na psychické rovině: nepřátelskost, uzavřenost, zmatek, citová labilita, hysterie, přehnané citové reakce, přehnaná radost, roztržitost, děsivé sny, upovídanost.

Nerovnováha tenkého střeva na fyzické rovině: bolesti v podbřišku, hučení v uších.

Nerovnováha tenkého střeva na psychické rovině: kritika, analyzování, nepružnost, sebepřeceňování, podrážděnost.

Vyberte si z našich preparátů na harmonizaci srdce a tenkého střeva.

 

Element země symbolizuje střední věk, založení rodiny, je to proměna, dospění, zralost a stabilita. Element země zastupuje pozdní léto. Emocí příslušející zemi je přemítání. Orgány země jsou slezina a žaludek. Slezina odpovídá za svaly, tkáně, tekutiny.

Nerovnováha sleziny na fyzické rovině: bolesti jazyka, bolesti žaludku, nadýmání, říhání, řídká stolice, průjmy, nesouvislý spánek, studené končetiny, snadná tvorba modřin, celulitida.

Nerovnováha sleziny na psychické rovině: nesoustředěnost, pomalé myšlení, starostlivost, sebelítost, úzkost, přemítání, zádumčivost, těžké myšlenky.

Nerovnováha žaludku na fyzické rovině: bolesti žaludku, překyselení žaludku, špatné trávení, pálení žáhy, bolesti lýtek z přední strany.

Nerovnováha žaludku na psychické rovině: přecitlivělost vůči emocím, ustaranost, mlčenlivost, neschopnost zpracovat nové situace.

Slezinu oslabuje přemíra sladkostí.

Vberte si z našich preparátů na harmonizaci sleziny, slinivky a žaludku.

 

Element kov je symbolem dozrání, sklizně, uvadání. Element kovu astupuje podzim. Emocí je smutek. Orgány kovu jsou plíce a tlusté střevo. Plíce kontrolují nos, dech, funkci kůže, póry, pružnost kůže. Důležitá úloha plic spočívá v aktivování imunitní energie.

Nerovnováha plic na fyzické rovině: kašel, astma, dýchavičnost, bolesti v krku, zhoršená imunita, suchost pokožky.

Nerovnováha plic na psychické rovině: melancholie, deprese, smutek, sebepodcěňování.

Nerovnováha tlustého střeva na fyzické rovině: bolesti břicha, zácpa, zežloutnutí bělma, bolesti zubů.

Nerovnováha tlustého střeva na psychické rovině: problémy s dáváním a přijímáním, s odpouštěním, zadržování emocí, schraňování (např. majetku)

Vyberte si z našich reparátů na harmonizaci plic a tlustého střeva a podporu imunity.

 

Element voda je symbolem uschování, smrti, je to moudrost vytrvalost, stálost. Element vody zastupuje zimu. Emocí je strach. Orgány vody jsou ledviny a močový měchýř. Ledviny kontrolují kosti, sliny, mozek, centrální nervový systém, zuby, vlasy, uši.

Nerovnováha ledvin na fyzické rovině: otok pod očima, kruhy kolem očí, prosáknutá horní víčka, akné, angíny, arytmie, bolesti beder, chronická únava, osteoporóza, kazivost zubů.

Nerovnováha ledvin na psychické rovině: duševní neklid, úzkosti, smutek, fóbie, strachy.

Nerovnováha močového měchýře na fyzické rovině: bolesti a ztuhlost páteře, bolest v oblati šíje, zákolení, pat, obtíže s močením, únik moči, zadržování moči, potíže s prostatou.

Nerovnováha močového měchýře na psychické rovině: nepřiměřené reakce na stres, neklid, bázlivost, nesmělost, ustrašenost.

Ledviny oslabuje přemíra soli.

Vyberte si z našich reparátů na harmonizaci ledvin a močového měchýře.

 

Vstoupit do e-shopu produktů Energy

Kontakt

Mgr. Daniela Dostálová
67401 Třebíč

Nabídka spolupráce

Nabízíme Vám členství v klubu zdraví firmy Energy. Výhodami jsou výrazné slevy produktů firmy Energy, pravidelné zasílání časopisu Vitae s radami a zkušenostmi spolupraujících lékařů a terapeutů. Podmínou je vyplnění FORMULÁŘE a výběr preparátu v hodnotě min 400Kč. Cena poštovného je u registrace 50,-Kč.

VSTUPTE DO E-SHOPU ENERGY!

 

-