V herbáři najdete informace o bylinách s nazvem začínajícím na písmeno A a jejich užití v lidovém léčitelství

A

Afromum melegueta

Označuje se též jako rajská semena a pochází z čeledi zázvorovitých. Má antivirové a protiplísňové účinky. užívala se na povzbuzení CNS, regeneraci buněk a imunitní systém.

Aloe Vera

Snižuje citlivost k infekcím a posiluje imunitní systém, chrání před volnými radikály a stárnutím buněk, legendární účinky na kůži – protizánětlivé, antiseptické, uklidňující a regenerační. Celková detoxikace organismu, funkční stabilizace trávící soustavy (zácpa, průjem, pálení žáhy, žaludeční vředy apod.). Pozitivní vliv na kožní onemocnění (akné, ekzémy, lupenka, spáleniny atd.). Komplexně povzbuzuje organismus.

Dermatologové objevili přednosti Aloe vera jako prostředku proti vypadávání vlasů. Kadeřníkům se osvědčilo aplikování Aloe ke kořínkům vlasů před barvením. Mnoho praktických lékařů, internistů a chirurgů účinky Aloe vera uznává a v současné době je využívají v některých britských nemocnicích při léčení kožních potíží a k omezení bolesti, proti otlakům a jako součást ošeření při popáleninách.

 Použití Aloe bylo také v menším rozsahu klinicky testováno v Kalifornii. V roce 1985 nutriční terapeut doktor Jeff Bland za součinnosti dobrovolníků zkoumal účinky šťávy z Aloe vera a její působení na zažívací a střevní trakt pacientů. Zjistil, že se zlepšilo pravidelné vyprazdňování, zrychlila se absorpce proteinů, snížil se počet nebezpečných bakterií a kvasinek a zvýšil se obsah vody ve stolici. Podle tohoto výzkumu používání Aloe také vedlo k celkovému posílení vitality jedince a k pocitu pohody, vyplývajícímu mimo jiné i ze zlepšení funkce střev.

 Aloe vera je rostlina obsahující mnoho důležitých látek – vitamíny, aminokyseliny, enzymy a mono a polysacharidy. Tyto látky poskytují Aloe vera léčivé vlastnosti. Její pokožka je jakýmsi výrobním závodem, v němž se syntetizují cukry, tuky, bílkoviny a vitamíny. Pod její pokožkou jsou umístěny cévní svazky, které tvoří pletivo. Je to šťáva (míza), která cévním transportním systémem přivádí vodu a minerály z kořenů a dopravuje produkty fotosyntézy, z nichž se rostlina buduje a které se také ukládají v gelu. Kdysi se předpokládalo, že se na transportním systému podílí rostlinný sliz, ale nové vědecké poznatky se přiklánějí k tomu, že je to spíš zásobník gelových vláken neboli zásobárna Aloe vera.

 Další oblast, kde Aloe vera slaví úspěchy je imunitní systém. Lidé, kteří ji pravidelně užívají, se cítí celkově lépe. Je to zřejmě tím, že jejich imunitní systém pracuje mnohem účinněji a dokáže lépe čelit rýmě, kašli, angíně a chřipce. Aloe vera působí proti bakteriím, virům a plísním. Je to přírodní lékárnička. Je známo, že si lidé vkládají do ran kousky Aloe vera, které dokážou zahojit ránu bez zanechání jizev. Jak se Aloe vera vysouší, stahuje a uzavírá ránu a brání tak v přístupu nebezpečným bakteriím. Kromě toho vyživuje poraněnou tkáň. Aloe vera obsahuje významné množství kyseliny salicylové (aktivní složka aspirinu), a to vysvětluje, proč rostlina působí také jako analgetikum.

Aralka mandžuská

Ašvaganda

Ašvaganda je základní stimulační tonikum indické Ájurvédy, používající se při slabostech těla i mysli. Ašvaganda má výrazné imunostimulační působení, zlepšuje prokrvení malé pánve tím zvyšuje plodnost, má afrodiziakální účinky pro obě pohlaví, snižuje vysoký krevní tlak, slouží jako nervové tonikum. Ašvaganda působí jako mozkový nutriet (potrava pro mozek), zlepšuje paměť, je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem.

Podle tisíciletých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání Ašvagandy (withanie) omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka. Má pozitivní účinky na imunitu a nervový systém, snižuje zánět, zejména působí u artritidy. Jako velmi účinné afrodisiakum se přidává do různých směsí. Klinické studie prokázaly, že ašvaganda v účincích převyšuje sibiřský ženšen. Pro jemný účinek ji lze použít místo ženšenu, který někdy působí příliš stimulačně a má určité nežádoucí účinky. Díky svým tonickým účinkům napomáhá odolnosti proti stresu, vyživuje celý organismus a dodává energii. Vhodné je její podávání ve starším věku, po nemoci, či u vrcholově pracujících jedinců.

Kontakt

Mgr. Daniela Dostálová
67401 Třebíč

Nabídka spolupráce

Nabízíme Vám členství v klubu zdraví firmy Energy. Výhodami jsou výrazné slevy produktů firmy Energy, pravidelné zasílání časopisu Vitae s radami a zkušenostmi spolupraujících lékařů a terapeutů. Podmínou je vyplnění FORMULÁŘE a výběr preparátu v hodnotě min 400Kč. Cena poštovného je u registrace 50,-Kč.

VSTUPTE DO E-SHOPU ENERGY!

 

-